پایگاه تخصصی معرفی شهدا...
اللهم ارزقنا الشهاده...بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 11 آذر 1394

دوران طفولیت و نوجوانی خود را در حالی که هر روز آن همراه حادثه‌ای در شکل گیری شخصیت او موثر بود، با همه پستی و بلندی‌اش گذراند و با اقدامی آگاهانه و شجاعانه، نام خود را در دفتر شهیدان زنده تاریخ به رنگ خون ثبت کرد.

ساجد_  محمدحسین فهمیده یکی از هزاران نونهالان و دانش آموزان بسیجی کشور است که با نثار خون خود بر طراوت و سرخی خون شهداء انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی افزوده است.

دوران طفولیت و نوجوانی خود را در حالیکه هر روز آن همراه حادثه‌ای در شکل گیری شخصیت او موثر بود، با همه پستی و بلندی‌اش گذراند. با سرمایه‌ای عظیم از فهم و درک انقلابی و اسلامی بدنبال طوفان حوادث انقلاب وارد جنگ شد و با وجود سن کم خود را به جبهه‌های خونبار جنوب و خونین شهر قهرمان رسانید. با اقدامی آگاهانه و شجاعانه، نام خود را در دفتر شهیدان زنده تاریخ به رنگ خون ثبت کرد.

خانواده شهید فهمیده در مشهد مقدس

** تصمیم شهید فهمیده برای رفتن به جبهه

حسین فهمیده در همان روزهای نخست شروع جنگ تحمیلی، تصمیم می‌گیرد به جبهه برود و با متجاوزان حزب بعث عراق بجنگد و از هجوم آنان جلوگیری کند. زمزمه رفتن خود را در خانواده و بین دوستانش می‌اندازد. در روزهای اول جنگ نگران اوضاع جبهه و حوادث نابسامان آن زمان بود.

روزی خود را به یکی از بیمارستان‌های کرج که یکی از دوستانش در آنجا بستری بود، می‌رساند و با او خداحافظی می‌کند. از جبهه، جنگ و حفظ انقلاب برای او می‌گوید و تکلیف الهی خود را گوشزد می‌کند.

درهمان روزهای شروع سال تحصیلی، بچه‌ها را به مدرسه می‌برد و برادر کوچکش را به منزل خواهرش می‌رساند و بعد به سمت جبهه به راه می‌افتد.

او که از خانه به بهانه گرفتن نان مبلغ 50 تومان گرفته بود، پول را به دوستش داده و از او می‌خواهد که نان را بخرد و به منزل آنها ببرد. تصمیم خود را برای رفتن به خوزستان به او می‌گوید و از او می‌خواهد که تا سه روز به خانواده‌اش خبر ندهد تا آنکه مانع رفتن او نشوند.

دوستش دو روز بعد خبر را چنین می‌دهد که: «من رفتم جبهه نگران من نباشید».

شهید محمدحسین فهمیده در کنار برادر شهیدش داود فهمیده

** پس از شهادت

خبر شهادت و فداکاری حسین فهمیده به امام خمینی (ره) می‌رسد.

رادیو برنامه‌های خود را قطع و اعلام می‌کند که نوجوانی سیزده ساله با فداکاری زیر یک تانک عراقی رفته و آن را منفجر کرده و خود وی نیز به شهادت رسیده است.

این خبر به امام امت رضوان الله تعالی علیه می‌رسد و امام خمینی (ره) در پیامی جملات معروف خود را پیرامون او می‌فرمایند: «رهبر ما آن طفل سیزده ساله‌ای است که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگتر است با نارنجک، خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید.»

در همین رابطه مقام معظم رهبری نیز در خصوص دلاوری‌های شهید فهمیده می‌فرمایند: «زنده نگهداشتن یاد و حادثه شهادت دانش آموز بسیجی، شهید فهمیده از اصالت‌های دفاع مقدس می‌باشد.»

این دانش‌آموز رزمنده بسیجی، با ایمان و بینش عمیق و استوار خویش در جنگ با دشمن پیش قدم شد و با نیل به شهادت، درس شجاعت، فداکاری و مقاومت را به همه بسیجیان و امت حزب الله آموخت، امام بزرگوارمان از این نوجوانان 13ساله به عنوان رهبر یاد فرموده و بدینگونه نام و یاد او منشاء حماسه‌های بزرگ شده و تحول عظیم در شیوه‌های دفاع و نبرد رزمندگان اسلام ایجاد نمود و راه پیروزی و سرافرازی را یکی پس از دیگری، هموار ساخت.

3 سال پس از شهادت حسین برادر بزرگش داود نیز به شهادت می‌رسد.

منبع:سایت ساجد
طبقه بندی: خاطرات شهدا،  زندگینامه شهدا و رزمندگان،  خاطرات رزمندگان،  اسناد جنگ،  بسیج،  بصیرت، 
برچسب ها: شهید محمد حسین فهمیده،
ارسال توسط هیراد کبیری
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
جهت ارسال تبلیغات با مدیر سایت تماس بگیرید "تبلیغاتهای مذهبی رایگان است"

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزارشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic